Okolica

Morskie Oko

Największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie. Wody Morskiego Oka otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich. Leży ono w kotlinie stanowiącą górną część Doliny Rybiegu Potoku. Stara nazwa jeziora to Rybi Staw od żyjącego w wodach Morskiego Oka pstrąga.

To miejsce całkowicie niezwykłe, o wielu obliczach, zależnych od pory roku, dnia, pogody. Ciepłe i pogodne dni wakacji obfitujące w wielotysięczne rzesze turystów i spacerowiczów nijak mają się do śnieżnych i mroźnych zim, do ciepłych i słonecznych dni wiosennych, obfitujących w wielkie lawiny schodzące ze zboczy okalających Morskie Oko. Innym razem zaś jesienny atak zimy z 76cm ciężkiego, sypkiego śniegu, powalonymi drzewami wokoło i mrozem -15oC. A jeszcze kilka dni wcześniej leniwe jesienne ciepło, coraz krótszy dzień.

Piękno i niezwykłość Morskiego Oka cieszy się od dawna wielką sławą. "Powiadają, że być w Tatrach i Morskiego Oka nie zwiedzić, znaczy tyle, co będąc w Rzymie nie zobaczyć Papieża. Zyskało ono bowiem tak rozgłośną sławę, że wielu turystów udaje się do Tatr jedynie dla zobaczenia Morskiego Oka." Słowa te napisał w 1873 roku Walery Eljasz i po tylu latach są bardzo aktualne, bo można nie być na Łomnicy, nie widzieć korytarzy Jaskini Mylnej, można nie być na Kościelcu, ale Morskie Oko zobaczyć trzeba. I większości turystów odwiedzających Tatry to nie minie.

Swoją niezwykłością i pięknem Morskie Oko było, jest i będzie źródłem niezliczonych inspiracji. Turystyka, wspinanie, cała sfera działalności naukowej, wynikająca m.in. z bezcennych wartości przyrodniczych rejonu, czy niezliczona ilość działań człowieka zapisana historią przeżyć i doznań. W schronisku, na szczycie, w ścianie.

Lustro jeziora leży na wysokości 1395 m.n.p.m. w dolinie Rybiego Potoku (stara nazwa Morskiego Oka to "Rybi Staw"), otoczone jest z trzech stron najpierw lasem, a wyżej skalnymi szczytami i turniami. Od wschodu jest to Grań Żabich (Żabia Czuba 2079 m.n.p.m., Żabi Szczyt Niżni 2098 m.n.p.m., Żabi szczyt Wyżni 2259 m.n.p.m.), na pd.-wch. są to Niżne Rysy (2430 m.n.p.m.) i Rysy (2499 m.n.p.m.) Tutaj grań sręca w kierunku zach. Poprzez Żabi Koń (2291 m.n.p.m.), Żabią Turnię Mięguszowiecką (2336 m.n.p.m.), Wołową Turnię (2373 m.n.p.m.), Mięguszowieckie Szczyty (Czarny 2404 m.n.p.m., Pośredni 2393 m.n.p.m., Wielki 2438 m.n.p.m.), Cubrynę ( 2376 m.n.p.m.) po Szpiglasowy Wierch (2172 m.n.p.m.). Dalej grań skręca w kierunku północnym i przez Miedziane (2233 m.n.p.m.) i Opalone (2115 m.n.p.m.) domyka otoczenie Morskiego Oka. Wyróżniająca się sylwetka Mnicha (2070 m.n.p.m.), zarys karu polodowcowego nad Czarnym Stawem (1583 m.n.p.m.) i ciemna barwa ściany Kazalnicy (2159 m.n.p.m.) to charakterystyczne składniki krajobrazu nad Morskim Okiem.

Morskie Oko w liczbach

  • Odległość najkrótszą drogą od Zakopanego - 31 km
  • Odległość w lini prostej od Zakopanego - 14 km
  • Wysokość - 1395 m.n.p.m.
  • Powierzchnia stawu - 34 ha
  • Głębokość - 51,4 m
  • Długość - 862 m
  • Szerokość - 566 m
  • Pojemność - 9 940 000 m3
  • Obwód - ok. 2,6 km
  • Powierzchnia doliny Rybiego Potoku - 11,5 km2

Spacery

  • Polana Palenica Białczańska – Morskie Oko – wokół Morskiego Oka – powrót. Pieszo lub konno pojazdem "fiakr". Cała wycieczka 6-7 h z dojazdem z Zakopanego. W okresie niezalegania śniegu wystarczą lekkie sportowe buty lub sandały. Wokół Morskiego Oka ścieżka, czas obejścia ok. 1 h (w tym postój, foto). Piękny i przyjemny spacer pod warunkiem niezbyt dużej ilości osób na szlaku. Znaki czerwone, kierunek obojętny, w niektórych miejscach (żleby Szeroki i Marchwiczny) jeszcze pod koniec maja śnieg.

Łatwe wycieczki

  • Morskie Oko – Czarny Staw. Znaki czerwone Ok. 2-3 h w dwie strony. Ładna i pouczająca wycieczka. 185 m powyżej Morskiego Oka, dosyć strome podejście, wygodna, kamienna ścieżka. Powrót można połączyć z obejściem Morskiego Oka. Punkt nieomal obowiązkowy wycieczki nad Morskie Oko.
  • Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Roztoki – Dolina Pięciu Stawów – Świstowa Czuba – Morskie Oko. Znaki kolejno   Piękna, umiarkowanie trudna klasyczna wycieczka. Dla zachowania komfortu wędrówki wskazana dobra kondycja fizyczna. Za mostem przy Wodogrzmotach Mickiewicza w prawo kamienną drogą, z początku dość stromo. Znaki zielone, dnem doliny, po drodze urocza polanka Nowa Roztoka. Po 40 min w lewo skręca czarny szlak, bezpośrednio pod schronisko w Stawach, lub dalej zielonym, po prawej stronie Siklawa, szczególnie piękna przy wysokiej wodzie. Po pokonaniu progu Wielki Staw, za zn. niebieskimi w lewo 10 min Schronisko Pięć Stawów 1670 m.n.p.m. Od schroniska w górę kamienną ścieżką, Świstowa Czuba 1763 m.n.p.m. ładne widoki na dolinę Roztoki, Buczynową Dolinkę, Pięć Stawów. Dalej ścieżka skręca w prawo, Świstówka Roztocka. Kępa (Wolarnia) trawiasta rówień na środkowej części grzbietu Opalonego. Wspaniałe widoki na Morskie Oko, Czarny Staw, giganty Tatr Wysokich. Od Kępy 1683 m.n.p.m. w dół, po drodze trawers przez łąki Żlebu Żandarmerii, 40 min od Kępy, ok. 2 h ze Stawów Morskie Oko. Od Wodogrzmotów 3 - 5 h. W połączeniu z dojściem z Plany Palenicy do Wodogrzmotów (ok. 40 min) i zejściem z Morskiego Oka na Polanę popularna wycieczka bez noclegu w schronisku.
  • Morskie Oko – Wrota Chałbińskiego – Szpiglasowy Wiech – Pięć Stawów – Morskie Oko. Z Morskiego Oka znaki żółte, tzw. "ceprostradą" przez zbocza Miedzianego (2233 m.n.p.m.), dalej zakosami, 50 min rozwidlenie szlaków Dolinka za Mnichem. Dalej znaki czerwone dnem dolinki, przy wysokim stanie wód niecka dolinki pod wodą i konieczność obejścia. Na końcu strome podejście, Wrota Chałbińskiego (2022 m.n.p.m.). Ładno-kształtna przełęcz w granigłównej Tatr, interesujące widoki na Dolinkę Piarżystą. Z Morskiego Oka 1,5 - 2,5 h. Z powrotem do rozwidlenia szlaków (40 min), w lewo za znakami zółtymi, zakosami na Szpiglasową Przełęcz (2010 m.n.p.m) i odnogą ścieżki na Szpiglasowy Wierch (2172 m.n.p.m.). Od rozwidlenia szlaków 1 h. Piękne i rozległe widoki ze szczytu we wszystkie strony. Zejście do Doliny Pięciu Stawów, początkowo w dość kruchym terenie (łańcuchy), potem wygodną ścieżką przez łąki i połacie kosodrzewiny, dalej za znakami niebieskimi. Schronisko Pięć Stawów, ze Szpiglasowego Wierchu 1 - 1,5 h. Dalej ścieżką za znakami niebieskimi do Morskiego Oka (opis powyżej). Morskie Oko, cała pętla 6 -10 h, z lub bez podejścia na Wrota Chałbińskiego. Wycieczka łatwa technicznie, bogata widokowo, najlepiej z noclegiem w schronisku.

Trudniejsze wycieczki

  • Morskie Oko – Rysy. Najczęściej odwiedzany, ze względów oczywistych, szczyt w rejonie Morskigo Oka. Znaki czerwone, od Czarnego Stawu lewą stroną jeziora, dalej ścieżką, częściowo zakosami w górę. Bula pod Rysami (2050 m.n.p.m.). Od Czarnego Stawu ok. 1,5 h. Po drodze, jeszcze w lipcu możliwe płaty śniegu. Dalej po dosyć sypkim terenie, potem łańcuchy. Na łańcuchach należy pamiętać: jeden ciąg łańcucha = jedna osoba!!! Niniejsza zasada w warunkach tłoku na szlaku wymaga cierpliwości i kultury osobistej. Rysy (2499 m.n.p.m.), niższy i rozleglejszy wierzchołek, niezwykle piękna i obszerna panorama. W okresie wzmożonego ruchu turystycznego tłok. Z Morskiego Oka 2,5 - 4 h. Umiarkowane trudności techniczne, wymagana dobra kondycja fizyczna i niewrażliwość na ekspozycję. Wycieczkę najlepiej odbyć z noclegiem w schronisku wg kolejności: nocleg, wczesna pobudka, wyjście w góry.

  • Morskie Oko – Przełęcz pod Chłopkiem. Dla wielu turystów najpiękniejsza ścieżka tatrzańska. Od Czarnego Stawu w prawo za znakami zielonymi w górę, początkowo przez łany kosodrzewiny, Bula pod Bandziochem, potem po piargach. Dalej miejscami większa ekspozycja, klamry . Kazalnica (2159 m.n.p.m.) niepozorny wierzchołek turni opadający w kierunku Czarnego Stawu słynną ścianą. Od Morskiego Oka 2 - 3 h. Dalej po dosyć kruchym terenie w 40 min na Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m.n.p.m.). Interesujące widoki, niebanalna droga, mniejsza ilość osób na szlaku nawet w szczycie sezonu turystycznego. Z Morskiego Oka 2 - 4 h. Z wyjściem podobnie jak wyżej, najlepiej po noclegu w schronisku, wczesnym rankiem.

Przygotowanie

  • Przygotowania do wycieczki to oprócz poszerzania wiedzy topograficznej również kwestie wyposażenia. Pakowanie plecaka na 1 dniową wycieczkę spacerową wygląda inaczej, niż pakowanie woru na tygodniowy pobyt w Starym Schronisku na zimowe wspinanie. Wspólna jest jedna zasada: tylko niezbędne rzeczy!!!
  • Subiektywna lista niezbędnych dodatków do ekwipunku:
    • worek na śmieci
    • dla palaczy butelka po frugo lub słoiczek po pesto
    • rękawiczki, ważne również latem (łańcuchy)
    • aparat fotograficzny
    • latarka
    • mapa