Schronisko PTTK Morskie Oko, 1410 m.n.p.m. składa się z dwóch części: Nowego i Starego Schroniska.
Nowe Schronisko
Nowe Schronisko to ponad 100 lat historii, wielu zmian, remontów, przebudów. Współcześnie to nowoczesny obiekt turystyczny, wygodny latem, ciepły zimą, z niezwykłymi widokami z okien w pokojach. Schronisko dysponuje 36 miejscami noclegowymi dla turystów:
- 3 pokoje 3-osobowe, z umywalką, na I piętrze schroniska i pięknymi widokami z okien. Pokoje te na szczyt sezonu turystycznego (od czerwca do września) są rezerwowane ze znacznym wyprzedzeniem. Max. 10m od pokoju łazienka, prysznic. Łóżka piętrowe.
- 1 pokój 4-osobowy na II piętrze schroniska dla rodziny, grupy znajomych. Pod prysznic schodzimy na I piętro. Miły, przytulny pokój z niezwykłym widokiem z okna.
- 1 pokój 5-osobowy na II piętrze. Obszerny, ciepły i jasny. Widok z okna w kierunku wschodnim - zbocza Żabich po Rysy.
- 3 pokoje 6-osobowe. W tym ten specjalny, jedyny nr 9 z balkonem. Mimo, że "aż szóstka", dla wielu osób jedyny! Łóżka piętrowe. Widok w kierunku południowym. Druga "szóstka" na II piętrze, ciepły, z widokiem w kierunku zachodnim. Od Mnicha po Opalone.
Wszystkie łóżka w Nowy Schronisku z pościelą. Prysznic wspólny na I piętrze i w przyziemiach schroniska. Wrzątek dostępny 24h. Czajniki na korytarzach schroniska. W schronisku przechowalnia bagażu, tablica informacyjna TOPR z prognozą pogody i aktualnymi warunkami w górach, suszarka do butów i odzieży. Na parterze kuchnia czynna w sezonie od 7:00 do 21:00. Śniadania, obiady, kolacje. W kuchni wrzątek bezpłatny do naczyń własnych turystów. W bufecie dostępne słodycze, podstawowe elementy wyposażenia turystycznego, literatura, pamiątki. Cisza nocna od 22:00 do 6:00.
Wozownia
Wozownia to obecnie najstarsze istniejące schronisko w Tatrach Polskich, położone jest opodal Nowego Schroniska i pełni funkcje noclegowni. Recepcja w Nowym Schronisku. Wozowwnia dysponuje 43 miejscami noclegowymi w standardzie turystycznym w trzech wieloosobowych salach. W sali nr 3 (14 osobowy) łóżka piętrowe, w salach nr 5 i nr 6 (13- i 16-osobowy) prycze. W budynku Wozowni jest kuchnia turystyczna wrzątek, pełny węzeł sanitarny. Cisza nocna od 22:00 do 6:00.
Historia
Dzieje schroniska nad Morskim Okiem sięgają 1874 roku, kiedy to staraniem Towarzystwa Tatrzańskiego wybudowano niewielki obiekt zwrócony frontem do jeziora. Po rozbudowie mogło ono pomieścić 50 osób i mimo nie najlepszych wygód cieszyło się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających Morskie Oko do 1898 roku, kiedy to pożar całkowicie zniszczył budynek.
Prace przy kolejnym schronisku rozpoczęto w 1907 roku. W międzyczasie jako schronisko służyła wozownia (dzisiejsze Stare Schronisko). Nowe schronisko zostało oddane do użytku w 1908 roku i służy ono do dnia dzisiejszego. Lata międzywojenne to czas ciągłej rozbudowy i modernizacji obiektu. W czasie II wojny światowej w schronisku stacjonował oddział niemieckiej straży granicznej.
Z kolei lata powojenne nieodłącznie związane są z nazwiskiem rodziny Łapińskich. W latach 1945-1980 schronisko prowadzone było przez Wandę i Czesława Łapińskich. Potem do 1985 roku schroniskiem kierował syn Wandy i Czesława Wojciech, a po jego przedwczesnej śmierci, jego żona Maria, która kieruje schroniskiem z córką Patrycją i synem Jakubem do dnia dzisiejszego.